Jämställdhetsministern på besök

På plats från Genusvetenskapliga institutionen fanns bland andra professor Jens Rydström som berättade om studier om funktionshinder och sexualitet. Han hade jämfört svensk och dansk lagstiftning och kommit fram till att Danmark ligger långt före Sverige på det här området.
Han berättade även om ett av institutionens större projekt, där man studerar uppbyggnadsfasen av Lunds stora nya forskningsanläggningar, MAX IV och ESS.
- Oerhört intressant för forskarna att kunna studera projekten från allra första början, tyckte jämställdhetsministern.
Forskaren Irina Schmitt berättade om hur regnbågsbarn, det vill säga barn som inte lever i klassiska kärnfamiljer, osynliggörs i skolan. Som ett konkret resultat av forskningen har hon gjort ett pedagogiskt material till skolor med tips på hur man kan diskutera att alla familjekonstellationer inte ser likadana ut.
Text och bild: Fredrik Bröndum

