Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.
Du är här

Öst- och sydöstasien — expertis vid Lunds universitet

Är du journalist och ska skriva om händelseutvecklingen i Öst- och sydöstasien? Då är du välkommen att kontakta forskare vid Centrum för Öst- och sydöstasienstudier och forskare vid andra institutioner vid Lunds universitet. Nedan följer ett axplock av den expertis som universitetet erbjuder när det gäller länder och ämnesområden.

Centrum för Öst- och sydöstasienstudier, www.ace.lu.se

Tobias Axelsson, ekonomisk historia; Indonesien, utvecklingsekonomi, jordbruksomvandling, tobias.axelsson [at] ekh.lu.se tfn 222 46 31

Stefan Brehm, nationalekonomi; Kina; ekonomi, innovation, teknologi, hållbarhet, stefan.brehm [at] ace.lu.se tfn 222 03 22, +46 70 493 24 91

Lisa Eklund, sociologi; Kina, befolkningsfrågor, familjepolitik, genus lisa.eklund [at] soc.lu.se tfn 222 34 77

Lotta Granbom, socialantropolog; Sydostasien särskilt Thailand. Turism inverkan på ursprungsbefolkning. Soci-Kulturell förändring pga hjälpinsatser efter naturkatastrof, med fokus på markpolitik och religösa reformer. Filmetnografi. lotta.granbom [at] soc.lu.se tfn 222 88 48

Kristina Göransson, socialantropologi; Singapore; föräldraskap, familjepolitik, befolknings- och generationsfrågor, genus, kristina.goransson [at] soch.lu.se tfn 222 93 95

Mine Islar, hållbarhetsstudier; Mekong-området; hållbarhet, internationella relationer, resurspolitik, mine.islar [at] lucsus.lu.se tfn 222 41 31

Erin Kennedy, Kina; miljö, hållbarhetsfrågor, erin.kennedy [at] soch.lu.se (talar engelska) tfn 222 90 73

Yeonjin Kim, Sydkorea; socialpolitik och välfärdsfrågor, arbetsliv, föräldraskap, Yeonjin.kim [at] soch.lu.se (talar engelska)

Monica Lindberg Falk, socialantropologi; Sydöstasien särskilt Thailand; religion med fokus på buddhism, genus, återhämning efter katastrofer samt utbildningsmobilitet. Tfn 222 37 44, monica.lindberg_falk [at] ace.lu.se

Nicholas Loubere, utvecklingsstudier; Kina; landsbygdsfrågor, utvecklingsfrågor, mikrokrediter och finansiella frågor (talar engelska), nicholas.loubere [at] ace.lu.se

Astrid Norén Nilsson, statskunskap; Kambodja; inrikes- och utrikespolitik, tfn 076-591 49 52, astrid.noren-nilsson [at] ace.lu.se

Paul O’Shea, internationella relationer; Japan; Östasien; relationerna mellan Japan och USA, respektive Kina och Japan, gränstvister (talar engelska) tfn 222 03 60, paul.oshea [at] ace.lu.se

Vincenzo Pietrogiovanni, juridik; Kambodja; arbetarrättigheter, lag, Vincenzo.Pietrogiovanni [at] har.lu.se (talar engelska) tfn 222 89 84

Annika Pissin, historiker; Kina; barns situation, annika.pissin [at] ace.lu.se (talar engelska) tfn 222 30 40 

Helle Rydström, antropologi, Vietnam; genus, helle.rydstrom [at] genus.lu.se tfn 222 09 52

Barbara Schulte, sinologi och utbildningsforskning; Kina; skolor och utbildning, barbara.schulte [at] soc.lu.se tfn 222 36 15

Marina Svensson, sinologi; Kina; media och internet, lag och mänskliga rättigheter, civilsamhället marina.svensson [at] ace.lu.se 046-222 40 68

Karin H. Zackari, mänskliga rättigheter; Thailand; historia, mänskliga rättigheter, politiska frågor, nationalism karin.zackari [at] mrs.lu.se tfn 070 650 74 32

Box 117, 221 00 LUND
Telefon 046-222 00 00 (växel)
Telefax 046-222 47 20
lu [at] lu.se

Fakturaadress: Box 188, 221 00 LUND
Organisationsnummer: 202100-3211
Om webbplatsen