Pressmeddelanden
Universitetsövergripande
Publicerad: 2012-11-06 13:10
Vaka in det amerikanska valresultatet
Statsvetenskapliga institutionen tillsammans med studentföreningen LUPEF har sedan årsskiftet haft ett samarbete i syfte att bredda studenters kunskap och intresse för amerikansk politik. Det avslutas med en valvaka den 6/11, där även Utrikespolitiska föreningen är med som arrangör.
Under kvällen bjuds det bland annat på paneldiskussioner om USAs välfärdspolitik, föredrag med tema historiska händelser i amerikanska presidentval samt problematiken kring s.k. Swing states.
Valvakan håller på mellan 18-22 på Eden, Paradisgatan 5. Innehållet är upplagt så att både de som redan kan mycket såväl som nybörjare inom amerikansk politik ska kunna tillägna sig ny kunskap! Dagen efter valet den 7/11 hålls ett lunchseminarium på Eden mellan kl 12-13 där det hålls en paneldiskussion med reflektioner kring valutgången.
För ytterligare information vänd er till sampol@lupef.se
Pressmeddelanden före 04-08-16
Prenumerera på pressmeddelanden
Ändra/ta bort din prenumeration
Pressmeddelanden i RSS-format (kopiera webbadressen):
http://www3.lu.se/info/pm/rss.php

