Högskoleprovet mäter kunskaper och färdigheter som är viktiga för att bedriva studier på högskolenivå. Det består av åtta delprov med totalt 160 uppgifter inom olika kunskapsområden.
Provet ger dig ytterligare en chans att komma in på program eller kurs som du tänkt eftersom 1/3 av platserna i regel tas från denna kvot.
Lunds universitet använder även provet som första skiljekriterium vid lika poäng i de olika urvalsgrupperna till kurser/program på nybörjarnivå (ej till fortsättningskurser eller master).
Resultatet sparas i en databank och räknas automatiskt med vid din ansökan. Det gäller i fem år och kan göras obegränsat antal gånger. Ditt bästa prov gäller.
Du anmäler dig via internet och länken nedan. Välj först provanordnare på kartan eller genom ditt postnummer.
Avgiften är 350 kr och betalas med Visa, MasterCard eller din internetbank till det PlusGiro-konto som anges. Senast en vecka före provet får du kallelse med lokal och tider.
På dessa orter anordnar Lunds universitet högskoleprovet: Eslöv, Helsingborg, Landskrona, Lund, Malmö, Trelleborg, Ystad och Ängelholm.
Ditt resultat kan du hämta genom Studera.nu efter fyra veckor.
Innehållsansvarig: Åke Heed
Frågor om webbplatsen: Webbgruppen
Ansvarig enhet:Studentservice
Uppdaterad: 2011-12-13
hprov@stu.lu.se
Tel: 046-222 34 91
(Nytt fönster)
Övningsprov
Göra provet utomlands