Tiina Rosenberg

fil dr, docent, professor

[pil] In English 

 
Presentation - arbetsuppgifter

Tiina Rosenberg är professor i genusvetenskap vid Lunds universitet och docent i teatervetenskap vid Stockholms universitet. Hon är ansvarig för forskarutbildningen vid Centrum för genusvetenskap. Hennes forsknings- och undervisningsområden omfattar genusvetenskap, teatervetenskap, hbt/queerstudier, feministisk teori och kulturstudier (Cultural Studies).

Rosenberg är för närvarande sysselsatt med forskningsprojekten Estetisk aktivism och aktivistisk estetik: Nutida feministisk scenkonst i Sverige och Maskuliniteter i förvandling: Ludvig Josephson och den romantiske hjälten.


Projektet Estetisk aktivism och aktivistisk estetik: Nutida feministisk scenkonst i Sverige undersöker den vitala feministiska scenkonst som under 2000-talet formligen exploderat i Sverige. Feministisk scenkonst blandar stilar och genrer i performanceinspirerade evenemang, men använder sig också av den mer textbaserade teaterns, dansens och musikteaterns traditioner. Uppsvinget för feministisk kultur i allmänhet och feministisk scenkonst i synnerhet hänger samman med den livaktiga politiska feministiska aktivismen i Sverige. Projektets teoretiska inramning utgörs av feministisk intersektionell teori som ställer frågor om hur makt och ojämlikhet vävs in i uppfattningar om genus, sexualitet, klasstillhörighet och ras/etnicitet. Detta angreppssätt motsvarar också den feministiska scenkonstens inriktning på 2000-talet då den sökt överskrida överfokuseringen på de av jämställdhetspolitiken överfokuserade könsrelationerna och rikta uppmärksamheten mot inkluderingen av andra sociala aspekter i ett alltmer komplext genusbegrepp.

Maskuliniteter i förvandling: Ludvig Josephson och den romantiske hjälten är en biografi över Ludvig Josephson (1832-1899), den förste yrkesregissören i svensk teater. Den svensk-judiske Josephson, som av allt döma var homosexuell, var också en betydelsefull kulturpersonlighet i svenskt kulturliv under 1800-talets andra hälft. Förutom teater- och operaregissör var Josephson även kulturdebattör och då utsatt för August Strindbergs antisemitiska påhopp. Josephson var intresserad av den romantiskt-revolutionära maskuliniteten, en operaentusiast och en hängiven försvarare av den stora konsten. Maskuliniteter i förvandling fokuserar på intersektionen mellan genus, sexualitet och etnicitet genom att kontextualisera Josephsons liv och verk i såväl 1800-talets stockholmska kulturliv som modern genushistoria.

Publikationer


Tillbaka

Sidansvarig: studievagledare@genus.lu.se
Frågor om webbplatsen: Webbgruppen
Ansvarig utgivare: Centrum för Genusvetenskap

Uppdaterad: 2010-01-22

Tiina Rosenberg


Tiina Rosenberg Professor/Forskarutbildningsansvarig

Telefon:
+46 46-222 4233

E-post:
Tiina.Rosenberg@genus.lu.se

Tiina Rosenberg

Alla publikationer i LUP 

Lunds universitet Box 117, 221 00 Lund. Telefon: 046-222 00 00, Fax: 046-222 47 20