Masterprojekt 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jörgen Dahlqvist talar på Brechttage i Berlin
Jörgen Dahlqvist är inbjuden att tala på Brechttage 2012 med bland annat Staffan Valdemar Holm, Ulf Peter Hallberg och Rimini Protokoll. Han kommer tillsammans med tonsättaren Kent Olofsson att tala om det konstnärliga utvecklingsarbete som gjorts på Teaterhögskolan med fokus på arbetet med språk och identitet.
Mån 6/2 på Brechthaus, Berlin

Ulla Lidholm ny prefekt på Teaterhögskolan i Malmö från 1a april
Teaterhögskolan i Malmö får ny prefekt. Den första april tillträder Ulla Lidholm. Ulla Lidholm kommer senast från Stockholms Stadsteater som ensemblechef. Jörgen Dahlqvist som varit prefekt sedan 2009 kommer att fokusera på sitt egna arbete som dramatiker och regissör, och arbetet med Teatr Weimar och styrelseuppdraget på den internationella gästspelsscenen Inkonst, men kommer finnas kvar som lärare på skolan under våren i dramatiskt skrivande och konstnärlig metod.

Teaterhögskolan är med och startar upp europeiskt nätverk för scenskolestudenter
EUT:SA är ett nätverk av olika Teaterhögskolar som kommer att arbeta för att skapa möjligheter för studentsamverkan i en europeisk kontext. I mars åker Jörgen Dahlqvist och träffar företrädare för de övrig medverkande skolorna för att skriva på samverkansavtal och därigenom starta upp nätverket.

Masterstudent gör projekt i Vitryssland under hösten
Peder Holm, masterstudent på Teaterhögskolan i Malmö kommer till hösten att göra en uppsättning på teater i Grodno, Vitryssland. Peder Holm, Jörgen Dahlqvist och Alexander Nordström kommer att åka till Vitryssland för att göra en överenskommelse kring arbetet i mitten av februari.


Tillbaka

Uppdaterad: 2012-02-06

In English 

Nyheter

Här kan du följa vad som händer på Teaterhögskolan i Malmö.

Teaterhögskolans blogg 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Teater i teori och praktik 

ttp
Lunds universitet Box 117, 221 00 Lund. Telefon: 046-222 00 00