Du är här

Förbered din ansökan

Det är en rolig - men tidskrävande - process att leta, hitta och ansöka till kurser vid utländska universitet. Här tipsar vi om den avtalsdatabas som listar alla universitet som du kan söka till.

Observera!

Du söker både Lunds universitets gemensamma utbytesprogram och de ämnesspecifika utbytesplatserna genom din institution/fakultet. Detta gäller från och med höstterminen 2012.

Läs om hur du söker utbytesstudier via din institution/fakultet här

Enda undantaget är utbytesstudier vid University of California.

Information om hur du söker utbytesstudier vid University of Californa hittar du här

Tips för ansökan

Du ansöker generellt sett till utbytesstudier minst ett halvår och ända upp till drygt ett år före själva utbytet. Det tar tid att välja universitet och att sammanställa sin ansökan.

Du måste på egen hand sätta dig in i ett annat studie- och universitetssystem. I vissa länder är universitetssystemet nationellt, liksom i Sverige, men i andra kan det skilja sig åt mellan universiteten inom landet. Var beredd på cirka 15-20 timmars arbete. 

I Lunds universitets avtalsdatabas hittar du information som underlättar arbetet med din ansökan, till exempel restriktioner, antal poäng som utgör heltidsstudier vid värduniversitetet med mera.

LU:s avtalsdatabas

Hitta kurser

Att hitta lämpliga kurser och sätta samman en studieplan är den tyngsta och mest tidskrävande delen av ansökan. I avtalsdatabasen hittar du länkar till universitetens kurssidor.

Välja kurser

Att avgöra vilka kurser som passar är i första skedet upp till ditt eget omdöme. Utgå inte ifrån hur det svenska universitetssystemet är uppbyggt, det kan till exempel tänkas att ett tredje år i Lund motsvaras av andra eller fjärde året på ett utländskt universitet. Utgå istället från vad du behöver och vill, nämligen kurser som ligger på lämplig nivå och passar din utbildning.

avtalsdatabasen hittar du information som kan besvara relevanta frågor:

  • Hur många poäng krävs för heltidsstudier?
  • Behövs särskilda förkunskaper?
  • Finns det restriktioner för vilka kurser jag kan söka?

Det kursval som du gör i din ansökan för universitetets gemensamma utbytesprogram är inte definitivt. Kursutbudet för den termin/det år som du söker för är ofta inte tillgängligt vid tiden för ansökan. Du får utgå från det kursutbud som är tillgängligt. Oftast ändras inte kursutbudet nämnvärt från termin till termin eller från läsår till läsår.

Skulle du bli nominerad kan dina kursval ändras flera gånger innan du eventuellt påbörjar en utbytesperiod. Det är värduniversitetet som slutligen avgör vilka kurser du blir antagen till.

Sidansvarig:
Kontaktinformation

International Desk
desk [at] er [dot] lu [dot] se
 

Telefon:
046-222 01 00
046-222 00 00 (växel)

Besöksadress:
Stora Algatan 4, Lund
Karta

Öppettider:
Måndag–fredag 10.00–14.00

Postadress:
International Desk
Lunds universitet
Box 117
221 00 Lund

Heltid eller inte heltid?

I enstaka fall bedömer institutioner vid Lunds universitet att det som värduniversitetet uppger vara heltidsstudier inte motsvarar heltidsstudier vid LU.

Det är din egen skyldighet om du blir nominerad att kontrollera hur många poäng vid värduniversitetet som bedöms motsvara heltidsstudier vid din institution. Det är institutionen som tillgodoräknar dina utlandsstudier. 

Box 117, 221 00 LUND
Telefon 046-222 00 00 (växel)
Telefax 046-222 47 20
lu [at] lu [dot] se

Fakturaadress: Box 188, 221 00 LUND
Organisationsnummer: 202100-3211
Om webbplatsen

LERU logo U21 logo