Aleksandra Adamska är postdoktor i Daniel Bexells forskargrupp vid Lunds universitets cancercentrum (LUCC) och har specialiserat sig inom molekylär barnonkologi och translationell cancerforskning. Hon leder det nu aktuella forskningsprojektet, som är tänkt att belysa mekanismerna bakom terapiresistens vid hög-risk neuroblastom, en aggressiv cancer i det sympatiska nervsystemet som drabbar småbarn.
– Jag är mycket glad och tacksam för donationen. Detta betydande stöd kommer att göra det möjligt för mig att utforska nya möjligheter!
Varje år insjuknar ungefär 20 barn i Sverige i neuroblastom, de flesta redan innan barnet fyllt fem år. Trots intensiv behandling med cytostatika kan sjukdomen vara svår att bota. Aleksandra Adamskas forskning fokuserar på den grupp patienter med sämst prognos, nämligen de som drabbats av hög-risk neuroblastom.
– Vi utvecklar kliniskt relevanta modeller som möjliggör studier av neuroblastombiologi. Vi studerar mekanismerna för hur tumörerna svarar på eller visar resistens mot behandling och vi försöker hitta sätt att förbättra själva forskningen på området. Vi testar också nya behandlingar som kan hjälpa till att förbättra den dåliga prognosen för dessa barn.
Avancerade modeller kan öppna dörrar mot ny behandling
Det faktum att neuroblastom är en relativt sällsynt sjukdom som ofta drabbar mycket små barn gör mängden tillgängligt material för forskning knapp. Ett område som Aleksandra Adamskas forskningsgrupp vill fokusera på är utveckling av avancerade modeller som efterliknar sjukdomen och som kan visa hur patienten svarar på behandling.
– Det finns flera aspekter och utmaningar kring forskning och läkemedelsutveckling inom barncancer. Ett av de viktigaste övervägandena är långsiktiga effekter på tillväxt och utveckling. Etiska överväganden är av största vikt vid utformningen av studier som prioriterar unga patienters välbefinnande, såsom att minimera behandlingsrelaterad giftighet, så kallad toxicitet, och optimera strategier för stödjande vård. Det är därför det behövs samarbete och diskussion mellan forskare, kliniker och familjer för att säkerställa att vi gör allt för att förbättra utsikterna för barn som drabbats av cancer.
Donationer öppnar upp för okonventionell forskning
Enligt Aleksandra Adamska är privata donationer av stor betydelse för den medicinska forskningen.
– Det finansiella tillskott som sådana medel kan bidra med kan ge upphov till banbrytande upptäckter och nya innovationer. Donationer kompletterar statliga anslag och gör det möjligt för oss forskare att utforska okonventionella idéer och ta risker utanför ramarna för traditionell finansiering. På så sätt kan vi påskynda de nya upptäckterna.
Den nu aktuella donationen uppgår till 200 000 kronor och ska användas till att delvis täcka driftskostnaderna för nödvändiga avancerade experiment som använder toppmodern utrustning.
– Det är därför det är så viktigt med privata donationer. Tack vare det här bidraget kommer jag att kunna fortsätta med projektet på ett oavbrutet sätt och utföra alla de studier vi planerat. Jag tror att detta kommer att påskynda mina fynd, vilket kan vara av stor betydelse för patienterna.
Donationsarbetet har hanterats av Lunds universitets fundraisingavdelning, Development Office.