Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Nordiskt Unescosamarbete till Lund

Stort förhandsintresse kring invigningen av Ravensbrückarkivet
Ravensbrückarkivet består av vittnesmål och material från överlevande från koncentrationslägret Ravensbrück och andra nazistiska läger. Foto: Charlotte Carlberg Bärg

I veckan hålls det nordiska Unescomötet i Lund. En av anledningarna till att mötet hålls här är Lunds fyra kopplingar till Unesco, däribland Ravensbrückarkivet som 2025 utsågs till världsminne.

Förra året blev något av ett märkesår för Lunds Unesco-kopplingar. Ravensbrückarkivet vid Lunds universitetsbibliotek utsågs till världsminne, Storkriket blev biosfärområde och Lund utsågs till litteraturstad inom Unescos nätverk för kreativa städer. Även Biskopskräklan från Lunds domkyrka, den försvunna kräklan ingår i Unescos virtuella museum för stulna kulturföremål. 

– Att Lund nu står värd för det nordiska Unescomötet är ett kvitto på platsens starka ställning som internationell kunskaps- och kulturmiljö. För Lunds universitet är det en del av vårt samhällsuppdrag att bidra med forskning, utbildning och samverkan i frågor som rör demokrati, kulturarv och hållbar utveckling. Ravensbrückarkivet visar hur universitetet kan bevara och tillgängliggöra kunskap som gör historien relevant för både samtid och framtid, säger Erik Renström, rektor vid Lunds universitet.

Konferensen sker den 8–10 september. Svenska Unescorådet samlar omkring 70 representanter för de nordiska Unesco-kommissionerna med deltagare från Sverige, Danmark, Norge, Finland och Island samt Färöarna och Åland. Lunds universitet är medarrangör.

Lunds universitet har också en Unesco-professur vid Internationella miljöinstitutet, IIIEE, inom området utbildning för hållbar utveckling.

Öppet evenemang i Stadshallen

Själva konferensen är inte öppen för allmänheten. Den 10 september arrangeras däremot en öppen kväll i Stadshallen om Lunds kopplingar till Unesco och den roll som kunskap, kultur och kulturarv spelar i det internationella arbetet för fred.

När: Torsdagen den 10 september klockan 18.30

Var: Botulfshörnan, Stadshallen i Lund

Hur: Fri entré

Här kan du läsa mer om evenemanget

FAKTA

Den nordiska Unescokonferensen arrangeras av Svenska Unescorådet i samarbete med Lunds kommun, Biosfärområde Storkriket och Lunds universitet, med stöd av Nordisk Kulturfond.