Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Tre unga forskare får 45 miljoner från VR

porträtt på de tre
Jennifer Graham, Adela YiYu Zhang och Danqing Shi blir en del av Vetenskapsrådets strategiska satsning på biträdande lektorer.

Tre forskare vid Lunds universitet får långsiktig finansiering från Vetenskapsrådet för att utveckla forskning inom artificiell intelligens, kvantfysik och matematik.

– Jag är mycket tacksam för denna fantastiska möjlighet och vill tacka Matematiskt centrum för att de stöttade min ansökan. Detta anslag kommer att locka fler talanger och fungera som en katalysator för nya forskningsinitiativ inom algebra och topologi. Jag ser fram emot att börja vid Lunds universitet i höst, säger Adela YiYu Zhang, som då påbörjar sin forskning vid Naturvetenskapliga fakulteten.

Topologi studerar hur geometriska objekts egenskaper bevaras när de sträcks, vrids eller böjs, men utan att rivas sönder eller klistras ihop

– Mitt projekt kommer att undersöka hur man kan stabilisera exotiska kvantmagnetiska grundtillstånd. Detta anslag kommer verkligen att påskynda min forskning, och jag ser otroligt mycket fram emot att välkomna nya medlemmar till min grupp så att vi kan sätta i gång med det roliga – vetenskapen, säger Jennifer Graham vid Fysiska institutionen på Naturvetenskapliga fakulteten. 

Jennifer Graham liksom Danqing Shi rekryterades till Lunds universitet 2025 genom Lund University Programme for Global Excellence.

Danqing Shi forskar inom människa-dator-interaktion, och kommer att använda en del av finansieringen till att investera i utrustning och experiment för att studera hur människor interagerar med datorer, AI och framtida användargränssnitt. 

Han kommer också att ägna tid och resurser åt att utbilda unga studenter och forskare för att hjälpa dem att utvecklas inom det aktuella området.

– Detta femåriga anslag från Vetenskapsrådet betyder mycket för mig som ung forskare. Det ger mig möjlighet att fokusera på långsiktig forskning som tar itu med viktiga och utmanande forskningsfrågor och som flyttar fram gränserna, säger Danqing Shi, vid Lunds universitets Tekniska Högskola (LTH).

Strategisk rekrytering

Satsningen är en del av regeringens uppdrag till Vetenskapsrådet att inrätta ett program för strategisk rekrytering, med särskild inriktning på den nationella meriteringsanställningen biträdande lektor. Syftet är att stärka lärosätenas möjligheter att rekrytera framstående forskare tidigt i karriären och skapa långsiktiga förutsättningar för forskning av högsta vetenskapliga kvalitet.

Genom satsningen får de beviljade forskarna möjlighet till finansiering på biträdande lektorsnivå under fem år med 15 miljoner kronor var, med möjlighet till ytterligare finansiering på lektorsnivå efter prövning.

Totalt inkom 109 ansökningar till Vetenskapsrådet, varav 22 beviljades finansiering.

Forskare rekryteras som biträdande lektorer – vr.se

Lund University Programme for Global Excellence

 

 

Intresserad av forskning och samhälle?
Prenumerera på Apropå!

I nyhetsbrevet Apropå varvas senaste nytt från Lunds universitet med kommentarer till aktuella samhällshändelser från några av våra 5000 forskare.

Anmäl dig genom att klicka på knappen nedan (extern tjänst)