Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

14

okt

Crafoords vetenskapsluncher: Barn, övervikt och autism

14 oktober 2026 12:15 till 12:45 | Föreläsning

Barn med autism är en av de grupper som löper allra störst risk att utveckla övervikt och obesitas (tidigare kallat fetma). Samtidigt beskriver många föräldrar att den vård som erbjuds ofta är utformad för neurotypiska barn och därför blir svår att följa för familjer där autism påverkar vardagen. Sensorisk känslighet, selektivt ätande, behov av rutiner och svårigheter med fysisk aktivitet kan göra livsstilsförändringar extra svåra att genomföra.

Om evenemanget

Plats:

Lunds stadsbibliotek, S:t Petri Kyrkogata 6, Lund

Språk:

Svenska

Kontakt:

petra [dot] francke [at] kommunikation [dot] lu [dot] se