sep
Hur vet jag om jag är en bra kirurg?

Den 17 september arrangerar Medicinska fakulteten Årets Lennanderföreläsning tillsammans med Svenska Läkaresällskapet.
Svenska Läkaresällskapet har utsett Martin Salö till 2024 års Lennanderföreläsare efter nominering av Svenska Kirurgiska Föreningen. Martin är biträdande överläkare och docent i Barn- och ungdomskirurgi, Medicinska fakulteten, Lunds universitet. Martin kommer att hålla föreläsningen ”Hur vet jag om jag är en bra kirurg?”.
Efter föreläsningen väntar samtal mellan Martin Salö och Martin Almquist, docent i kirurgi, Lunds universitet och Skånes universitetssjukhus.
Under samtalet har publiken möjlighet att ställa frågor.
Evenemanget modereras av Pernilla Stenström, docent, lektor och överläkare i barnkirurgi, Lunds universitet, Skånes universitetssjukhus.
Plats: Foajén, Forum Medicum, Medicinska fakulteten Sölvegatan 19 Lund
Evenemanget är öppet för allmänheten men föranmälan krävs.
Fika serveras.
Läs mer om evenemanget och om priset här:
Lennanderföreläsning 2024 - Svenska Läkaresällskapet (sls.se)
Om evenemanget
Plats:
Foajén, Forum Medicum, Medicinska fakulteten Sölvegatan 19 Lund
Kontakt:
evenemang [at] med [dot] lu [dot] se