Kvartärgeologi: Maringeologi och havsmiljöförändringar
Kurs 15 högskolepoäng
Beskrivning
Vill du veta mer om havet, hur haven fungerar idag och hur de fungerade förr? Då är detta kursen för dig. Kursen är på avancerad nivå och behandlar inledningsvis havens cirkulationsmönster, marina sedimentationsprocesser och avsättningsmiljöer samt näringscykler och livsmiljöer för olika marina organismer. Därefter arbetar vi oss längre tillbaka i tiden och studerar hur haven har sett ut under de senaste årmiljonerna och hur vi kan använda oss av marina sediment för att studera klimat- och miljöutveckling under jordens historia. Andra halvan av kursen har ett regionalt fokus där det ingår en expedition med ett forskningsfartyg till Västehavet eller Östersjön för provtagning av marina sediment som vi sedan analyserar i våra laboratorier. Resultaten från expeditionen redovisas i en projektrapport och kursen avslutas med en skriftlig tentamen.
Kursplan
Stängd för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Geologiska institutionen
Besöksadress
Sölvegatan 12, 223 62 Lund
Postadress
Sölvegatan 12, 223 62 Lund
+46 46 222 78 65
Karl Ljung
Studievägledare
karl [dot] ljung [at] geol [dot] lu [dot] se
Tim Bjermo
Studievägledare
tim [dot] bjermo [at] geol [dot] lu [dot] se
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
Minst 90 hp i geologi, naturgeografi eller miljövetenskap, alternativt 90 hp i biologi med akvatisk inriktning. Engelska 6/B.
Urval
Anmälan & antagning
Start Vårterminen 2023
Dagtid Lund, heltid 100%
På engelska
Studieperiod
16 januari 2023 - 21 mars 2023
Ansökan
Stängd för anmälan
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Kvartärgeologi: Maringeologi och havsmiljöförändringar är 36 250 SEK.