Historiska studier: Historisk översiktskurs - förändring och kontinuitet i världshistorien
Kurs 7.5 högskolepoäng
Beskrivning
För studenter som har läst 90 hp i historia, inkl. kandidatkurs, som vill förstå hur historia periodiseras av vetenskapen bättre, och hur forskarens perspektivval kan påverka produktionen av historiskt vetande. Kursen kan vara en fristående kurs på avancerad nivå, eller ingå i Masterprogram i historiska studier.
I kursen studerar du historia i ett långt kronologiskt perspektiv med tonvikt på kontinuitet och förändring i världshistorien. Vi diskuterar och problematiserar olika perspektiv såsom genus, klass, etnicitet, generation och miljö i olika historiska och idéhistoriska synteser.
Kursplan
Stängd för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Studierektor
Joachim Östlund
E-post: joachim [dot] ostlund [at] hist [dot] lu [dot] se
Studievägledare
Anna Wallette
Telefon: 046-2227962
E-post: studievagledare [at] hist [dot] lu [dot] se
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
90 högskolepoäng i historia, idé- och lärdomshistoria, religionshistoria, historisk antropologi, ekonomisk historia, Europakunskap, genusvetenskap med historisk inriktning, statsvetenskap med historisk inriktning eller annat ämne med historisk inriktning, eller motsvarande kunskaper
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2023
Dagtid Lund, heltid 100%
På svenska
Studieperiod
27 oktober 2023 - 28 november 2023
Ansökan
Stängd för anmälan
Urvalsgrupper | HT 2023 |
---|
Totalt antal antagna
Höstterminen 2023 - 3 st
- (streck) = ingen antagen i gruppen
* (stjärna) = alla antagna i gruppen
Tabellen visar lägsta meritkrav/poäng på högskoleprovet som krävdes för aktuell termin. Siffrorna varierar beroende på bland annat antal sökande och antal platser. Läs mer om antagningspoäng.
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Historiska studier: Historisk översiktskurs - förändring och kontinuitet i världshistorien är 13 750 SEK.