Översikt
Kursen bygger på och fördjupar innehållet i Latin, nybörjarkurs I. Här tränas och fördjupas kunskaperna i latinets grammatik genom läsning av originaltexter, företrädesvis antik prosa. Även antik poesi och texter från andra epoker läses. Jämfört med tidigare nivå läggs en större vikt vid texternas historiska och kulturella kontext, i synnerhet den romerska.
Mer om utbildningen hittar du på https://www.sol.lu.se/kurs/LATB02
Kontakt
Rakel Nihlén
Studievägledare
+46 46 222 97 47
rakel [dot] nihlen [at] mellost [dot] lu [dot] se
Förkunskapskrav
Grundläggande samt Latin: Nybörjarkurs I (LATB01) eller motsvarande
Urval
Platserna fördelas enligt: Betyg: 34 %, Högskoleprov: 34 %, Akademiska meriter (APGR): 32 %.
Ditt utbildningstillfälle från antagning.se
Start Höstterminen 2019
Studieperiod
Ansökan
Education event
Eftermiddagstid Lund, halvtid 50%
På svenska
2 september 2019 - 19 januari 2020
Ordinarie anmälningstid har gått ut.
Senaste antagningspoäng
UrvalsgrupperHT 2019
Gymnasiebetyg utan komplettering (BI)*
Gymnasiebetyg med komplettering (BII)-
Högskoleprovet (HP)*
Akademiska poäng på grundnivå (APGR)*
- (streck) = ingen antagen i gruppen
* (stjärna) = alla antagna i gruppen
Tabellen visar lägsta meritkrav/poäng på högskoleprovet som krävdes för aktuell termin. Siffrorna varierar beroende på bland annat antal sökande och antal platser. Läs mer om antagningspoäng.
Antagna studenter totalt
Höstterminen 201919 st
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Gör en sen anmälan på Antagning.se
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://www.antagning.se/sv/Ta-reda-pa-mer-/Anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Latin: Nybörjarkurs II är 25 000 SEK.