Starta företag eller projekt som student
På Lunds universitet finns tusentals studenter med nya och spännande idéer. Har du hört om Fitness 24/7, den osynliga cykelhjälmen Hövding, eller Get raw-snack bars?
Alla är exempel på studentidéer födda vid Lunds universitet.
Har du en idé?
Universitetet har ett stort stödsystem för dig som vill starta ett företag eller projekt och kan bland annat erbjuda rådgivning, utbildningar, nätverk och en första kontorsplats.
LU Innovation
Är du nyfiken på entreprenörskap och innovation? På Lunds universitet finns stöd hela vägen – från att bolla en idé till att hitta finansiering, helt kostnadsfritt. Oavsett om du precis har börjat fundera eller redan kommit en bit på vägen finns hjälp att få. LU Innovation erbjuder bland annat:
- Coachning och vägledning
- Events och workshops
- Nätverk och gemenskap
- Program och inkubator
Du är välkommen till LU Innovation oavsett vilken utbildning du läser eller hur långt du har kommit i dina studier. Det spelar heller ingen roll om du vill utveckla en tjänst, en produkt, ett projekt eller en annan idé som kan göra nytta i samhället – alla idéer är välkomna.
LU Innovations stöd för studenter
Coachningstjänsten Spark Lund
Spark Lund är en gratis coachningstjänst för dig som är student vid Lunds universitet och är intresserad av att starta och driva ett företag.
Kontaktinformation
Utbilda dig inom entreprenörskap
Sten K. Johnson Centre for Entrepreneurship är ett center vid Lunds universitet som arbetar med aktionsbaserade kurser och program inom entreprenörskap och innovation.
Centret erbjuder ett brett urval av kurser för studenter från alla studieriktningar. Kurserna är på svenska eller engelska och du kan läsa dem inom utbildningsprogram eller som fristående kurser.
Studera entreprenörskap, Sten K. Johnson Centre for Entrepreneurship