Vad jobbar du med och hur var vägen dit?
Jag är doktorand vid Danmarks Tekniska Universitet (DTU) utanför Köpenhamn. Min forskning handlar om fisksamhällen i havet, särskilt rovfiskars roll och det som kallas rewilding. Rewilding syftar till att återställa natur i områden där den biologiska mångfalden har minskat.
Efter min masterexamen arbetade jag i fyra år som miljöanalytiker vid SLU i Lysekil. Där studerade jag hotade marina arter och fiskets påverkan på havet. Under den tiden fick jag tips om en doktorandtjänst vid DTU, som jag sökte – och fick. I dag trivs jag mycket bra i min roll. Arbetet som doktorand innebär stor frihet, men också stort ansvar. Det är varierande, stimulerande och ibland utmanande – men alltid utvecklande.
Hur var studietiden?
Jag började läsa kandidatprogrammet i molekylärbiologi, men snart väcktes mitt intresse för marinbiologi. Jag bytte därför bana och tog en kandidatexamen i biologi, vilket bättre passade mina mål. När det var dags för masterstudier valde jag programmet i akvatisk ekologi. Jag är tacksam över att ha kunnat forma mitt eget lärande och min utveckling genom den flexibilitet som programmen erbjöd.Under både kandidat- och masterutbildningen genomförde jag mina examensarbeten i Sydafrika, där jag även arbetade som maringuide och gästforskare.
Mina studier i Lund har varit helt avgörande för att jag är där jag är i dag. Jag använder dagligen de kunskaper i biologi och ekologi som jag fick under utbildningen. Lika viktigt är nätverket och vänskaperna som skapades under studietiden. Kombinationen av studier, gemenskap och studentliv gjorde åren i Lund till några av de bästa i mitt liv.
