Efter gymnasiet började Ludvig arbeta som kock. Han trivdes bra, men efter några år ville han utvecklas vidare och bredda sina möjligheter.
– Jag ville inte sluta arbeta praktiskt med mat, men utbildningen öppnar samtidigt upp möjligheten att kombinera det med den naturvetenskapliga och processtekniska delen av livsmedelsbranschen.
Under utbildningen har Ludvig upptäckt hur många olika delar som ryms inom livsmedelsteknik.
– Innan tänkte jag mer på själva maten och produkterna, men det finns så mycket mer att ta hänsyn till. Alla processer, mikrobiologi, kvalitets- och utvecklingsarbete. För att inte glömma all lagstiftning som är nödvändig att hålla koll på och förhålla sig till.
Vem passar utbildningen för?
– Den passar någon som är intresserad av mat men också gillar kemi, biologi och problemlösning. Man behöver inte vara expert på något av områdena från början eller ha en färdig bild av vad man vill jobba med, eftersom utbildningen öppnar för ganska många olika inriktningar.
Studenterna kommer med olika erfarenheter och bakgrunder. Ludvig tycker att det blir en tillgång när de arbetar tillsammans.
– Styrkan med vårt program är att vi kommer från olika håll inom branschen och därför kan hjälpa varandra att konkretisera sådant som tas upp i kurserna utifrån våra olika erfarenheter.
För Ludvig har närheten mellan universitetet och näringslivet i Lund gett möjligheter att knyta kontakter och få en bättre bild av olika yrkesområden.
Kontakten med branschen är något han rekommenderar studenter att söka redan under utbildningen. Själv kombinerar Ludvig studierna med att ibland arbeta extra på ett mejeri. Hemma fortsätter också intresset för mat.
– Jag lagar fortfarande mycket mat och fyller hemmet med allt man kan tänkas fermentera.
Ju mer Ludvig lär sig, desto fler möjliga vägar ser han efter utbildningen.
– Om jag ska vara ärlig ändras mitt mål lite efter varje kurs vi läser. Den röda tråden för mig är dock kvalitetsarbete, resursoptimering och processutveckling.
Tre tips till blivande studenter
Var inte rädd för att söka en utbildning bara för att du inte vet exakt vad du vill jobba med.
Planera in dina studier regelbundet och försök hitta en bra studieteknik som passar dig.
Närma dig branschen redan under studietiden, engagera dig till exempel i ett branschnätverk.
