Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Engelska: Grundkurs

Kurs • Grundnivå • 30 högskolepoäng

Vill du fördjupa dina kunskaper i engelska och få en bättre förståelse för engelskspråkig kultur, litteratur och historia? Grundkursen i engelska ger en solid grund i språket och täcker allt från grammatik och fonetik till akademiskt skrivande och litteraturstudier.
Alla utbildningstillfällen

Start

Höst 2026

Nivå

Grundnivå

Språk

Engelska

Studieort

Lund

Kurskod

ENGA04

Alla utbildningstillfällen

Engelska är det viktigaste språket för kommunikation mellan människor med olika modersmål. Den som behärskar engelska i tal och skrift väl klarar sig ofta bättre i arbetslivet och i många andra situationer. Grundkursen är den första kursen du kan läsa på universitetsnivå. Du får en omfattande introduktion till det engelska språket och dess användning, med betoning på kommunikativa färdigheter.

Kursen består av flera delkurser som fokuserar på olika aspekter av språket och språkområdet. Under kursen lär du dig om grammatiska strukturer och ljudsystem och arbetar även med ditt ordförråd. Du får en inblick i engelsk litteratur och den historiska och kulturella bakgrunden till språket. Du utvecklar också din förmåga att skriva och arbeta med akademiska texter på engelska. Under kursen övar du dessutom på att planera och genomföra dina studier inom givna tidsramar.

Kursen är relevant för alla som vill förbättra sina engelskkunskaper, oavsett om målet är att använda engelska i yrkeslivet, för akademiska studier eller för personlig utveckling.

Kurslitteratur

Litteraturlistan är preliminär och kan ändras fram till åtta veckor före kursstart.

Kurslitteratur ENGA04 (PDF, ny flik)

Kursen ges på campus och du kan inte följa den på distans. Det är en heltidskurs, vilket motsvarar 40 timmar i veckan fördelat mellan lärarledd undervisning, grupparbeten och självstudier.

Undervisningen består av en kombination av föreläsningar, gruppövningar, seminarier, workshops, undervisning via undervisningsplattform och löpande obligatoriska moment. En del av undervisningen är obligatorisk. Det kan förekomma uttalsträning i språklabb.

Kursen examineras genom salstentamina, skriftliga inlämningar och akademiska uppsatser.

När du har klarat grundkursen blir du behörig att läsa fortsättningskursen. Därefter kan du gå vidare till kandidatkursen. Du som vill kan genom fristående kurser sätta ihop en kandidatexamen i engelska.

Framtidsutsikterna för de som behärskar engelska väl är generellt goda, eftersom språket är en central kompetens i en globaliserad värld. Engelska är det dominerande språket inom många områden, som vetenskap, teknik, media och internationell handel. Att ha en stark grund i engelska kan därför vara en avgörande faktor för att lyckas inom många olika karriärer. Flera företag har engelska som koncernspråk och det blir allt viktigare att kunna kommunicera på korrekt engelska både i det professionella och det sociala livet.

För dig som vill fördjupa dina kunskaper ytterligare efter en kandidatexamen i huvudområdet engelska finns även masterprogram i språk och språkvetenskap samt i litteratur-kultur-medier. Dessa program ger en djupare förståelse för språkliga och kulturella fenomen och förbereder för forskarutbildning eller avancerade yrkesroller.

Höstterminen 2026

Stängd för anmälan.

Start

2026-08-31

Slut

2027-01-17

Form

På plats

Takt

Heltid

Språk

Engelska

Ort

Lund

Tidigare antagningspoäng - Vårterminen 2026

Alla

Gymnasiebetyg - BI

Alla

Gymnasiebetyg - BII

Alla

Högskoleprovet - HP

Folkhögskola - BF

44

Totalt antagna

Tidigare antagningspoäng - Höstterminen 2025

17,08

Gymnasiebetyg - BI

18,26

Gymnasiebetyg - BII

0,55

Högskoleprovet - HP

Folkhögskola - BF

63

Totalt antagna

Räcker inte poängen till?

Om dina antagningspoäng inte räcker till kan du behöva komplettera dessa. Du kan vända dig till en studievägledare så kan vi tillsammans prata om möjligheter som passar dig och dina förutsättningar.

Behörighet

Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2

Urval

Platserna fördelas enligt följande: Betyg 34%, Högskoleprov 34% och antal tidigare högskolepoäng vid sista anmälningsdag (upp till 165) 32%. Vid lika meritvärde görs urval på högskoleprovet. Om det också är lika görs urval med lottning.

Avgiftsfritt för medborgare inom EU

Du som är medborgare i ett land inom EU/EES och Schweiz betalar inga anmälnings- eller studieavgifter.

Studieavgifter för medborgare utanför EU/EES/Schweiz

Totalt pris för programmet/kursen:
62 500 kr

Första betalningen:
62 500 kr

Medborgare i ett land utanför EU/EES och Schweiz måste betala studieavgifter.
Avgiften betalas i en omgång i förväg inför varje termin.

Anmälningsavgift för medborgare utanför EU/EES/Schweiz

Utöver program- eller kursavgiften behöver du betala en anmälningsavgift på 900 kr när du ansöker via UniversityAdmissions.se. Avgiften betalas en gång, oavsett hur många program eller kurser du söker till under kommande terminen. Avgiften måste betalas för att din ansökan ska bli komplett.

Kontakta oss

Studievägledare

Katja Jansson

E-post: katja.jansson@rom.lu.se