Engelska: The Great American Novel, c. 1850-1987
Start
Höst 2026
Nivå
Grundnivå
Språk
Flera språk
Studieort
Lund
Kurskod
ENGC10
Kursen tar sin utgångspunkt i begreppet "the Great American Novel", en ofta omdiskuterad term som används för att beskriva amerikanska romaner som på olika sätt försöker fånga nationens själ, identitet och motsättningar. Under kursen läser du sex amerikanska romaner skrivna mellan cirka 1850 och 1987 och undersöker hur dessa verk representerar USA, vad de säger om amerikansk identitet och i vilken mån de kan förstås som exempel på en ”Great American Novel”.
Samtidigt problematiseras begreppet som kritiskt verktyg. Du diskuterar om the Great American Novel kan sägas utgöra en egen genre, vilka föreställningar om nation, kultur och kanon som begreppet bygger på, och vilka perspektiv som inkluderas respektive utesluts. Kursens bredd ger också en generell introduktion till den amerikanska romanens utveckling från 1800-talets mitt till 1900-talets slut.
Kursen bygger på aktivt deltagande, diskussion och reflektion. Undervisningen består av sju schemalagda undervisningstillfällen som kombinerar föreläsningsmoment med gemensamma textdiskussioner och gruppsamtal. Genom samtal och kortare skrivuppgifter tränar du på att formulera egna tolkningar och att sätta romanerna i relation till deras kulturella och historiska kontexter.
En viktig del av kursen är det kontinuerliga arbetet med reflekterande texter, där du bearbetar kurslitteraturen och prövar olika analytiska perspektiv. Kursen avslutas med en självständig uppsats om cirka 2 000 ord, där du i samråd med läraren väljer ett ämne kopplat till kursens teman och romaner.
Efter avslutad kurs har du en fördjupad förståelse av the Great American Novel som litterärt och kritiskt begrepp, och du kan använda detta för att analysera och diskutera amerikansk fiktion i tal och skrift. Du har utvecklat din förmåga att sätta skönlitterära texter i relation till historiska och kulturella sammanhang samt att jämföra, värdera och argumentera för olika tolkningar av en roman.
Kursen ger dig också redskap att reflektera över dina egna kunskapsbehov och din fortsatta kompetensutveckling inom litteraturstudier. Den kan ingå i en generell examen på både grundnivå och avancerad nivå och utgör en stark grund för vidare studier i engelsk litteratur, amerikansk kultur eller humaniora i stort.
Behörighet
För tillträde till kursen krävs minst 30 avklarade högskolepoäng i ämnet Engelska.
Urval
Platserna fördelas enligt följande: Betyg 34%, Högskoleprov 34% och antal tidigare högskolepoäng vid sista anmälningsdag (upp till 165) 32%.
Avgiftsfritt för medborgare inom EU
Du som är medborgare i ett land inom EU/EES och Schweiz betalar inga anmälnings- eller studieavgifter.
Studieavgifter för medborgare utanför EU/EES/Schweiz
Totalt pris för programmet/kursen:
15 625 kr
Första betalningen:
15 625 kr
Medborgare i ett land utanför EU/EES och Schweiz måste betala studieavgifter.
Avgiften betalas i en omgång i förväg inför varje termin.
Anmälningsavgift för medborgare utanför EU/EES/Schweiz
Utöver program- eller kursavgiften behöver du betala en anmälningsavgift på 900 kr när du ansöker via UniversityAdmissions.se. Avgiften betalas en gång, oavsett hur många program eller kurser du söker till under kommande terminen. Avgiften måste betalas för att din ansökan ska bli komplett.