Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Öppet hus i Lund

Informativt och inspirerande event. Häng på!

En glad studentambassadör pratar med en gymnasiestudent på en mässa.
Den 19 mars 2023 öppnar AF-borgen dörrarna för dig som är nyfiken på Lund och livet som student vid Lunds universitet. Välkommen!

Öppet hus äger rum 19 mars kl. 10-15 i AF-borgen och Palaestra och består av utbildningsmässa, informationspass och guidade turer. Besöket är gratis och kräver ingen föranmälan. Varmt välkommen!

Program 19 mars


Utbildningsmässa kl. 10–15

AF-borgen, stora salen (en trappa upp)
Träffa studenter från hela universitetet som berättar om Lunds universitets program och fristående kurser.

AF-borgen, foajén utanför stora salen (en trappa upp)
Studentlund, som är ett samarbete mellan kårer, nationer och Akademiska föreningen, finns på plats för att berätta om alla aktiviteter du kan engagera dig i utanför studierna. BoPoolen svarar på frågor om studentbostäder.

AF-borgen, Athen (bottenvåningen)
Ställ frågor om studier och antagning till studievägledare, få information om utlandsstudier och pedagogiskt stöd. Här kan du också prata med representanter från CSN om din studentekonomi.


Föreläsningar i Palaestra

Du kan också bli en Lundastudent!
Studenter berättar hur det är att bo och läsa i Lund.
Hörsalen kl. 10.30, 12.00 och 13.15 (ca 20 min).

Utlandsstudier – så ser möjligheterna ut
Lunds universitet har över 500 partneruniversitet i 70 länder runt om i världen. Vi berättar om vilka möjligheter som finns att åka på utbytesstudier under din studietid vid Lunds universitet.
Hörsalen kl. 11.00 och 14.15 (ca 20 min).

Två vägar till en examen – program eller fristående kurser?
Lyssna på information om skillnaden att läsa på program och fristående kurser.
Hörsalen kl. 11.30 och 13.45 (ca 20 min).

Bostäder
Information av BoPoolen om boende i Lund.
Hörsalen kl. 13.00 (ca 20 min).


Föreläsning i AF-borgen

Information om studielån
CSN informerar.
Gustafscenen (bottenvåningen) kl. 11.30 och 12.30 (ca 15 min).


Nationsvandring och bussrundtur

Mötesplats för alla rundturerna är utanför AF-borgen fem minuter innan utsatt tid. Biljetter krävs till alla rundturer och hämtas utanför Aten på bottenvåningen i AF-borgen. Biljetterna är gratis och släpps en timme före varje rundtur.

Guidad bussrundtur i Lund
11.00, 12.30, 13.30 (ca 45 min).

Guidad nationsvandring
Studenter tar med dig till en nation där du får besöka en studentkorridor samt höra vad de har att erbjuda dig som student.
11.15, 12.15, 13.15 och 14.15 (ca 45 min).


Tegnérs matsalar 10.30–14.30

AF-borgen, bottenvåningen
Här kan du köpa fika och lättare lunch.

    Kontaktinformation

    Kommunikatör
    Matilda Roijer
    matilda [dot] roijer [at] er [dot] lu [dot] se

    Telefon: 046-222 09 73
    Mobiltelefon: 070-81 79 914

    Här hittar du oss

    AF-borgen och Palaestra ligger i parken Lundagård, bara ett par minuters promenad från Lunds centralstation.

    AF-borgens framsida och entré. Foto Kennet Ruona.
    Akademiska Föreningens borg, AF-borgen, är hemvist för många studentföreningar.
    Palaestra et Odeum
    Palaestra et Odeum. I dagligt tal kallas byggnaden endast Palaestra. Här finner du föreläsningssalar och en musiksal.