Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Astronomi: Dynamisk astronomi

Kurs • Avancerad nivå • 7,5 högskolepoäng

Europeiska rymdorganisationens rymdfarkost Gaia revolutionerar vår syn på galaxen genom att tillhandahålla positioner och rörelser för över 1 miljard stjärnor. Du kommer att upptäcka hur vi kan använda dessa data för att lära oss mer om egenskaperna hos vår galax, Vintergatan.

Alla utbildningstillfällen

Start

Höst 2025

Nivå

Avancerad

Språk

Engelska

Studieort

Lund

Kurskod

ASTM28

Alla utbildningstillfällen

Kursen beskriver hur vi kan använda stjärnornas positioner och rörelser (kinematik) för att avslöja egenskaper hos galaxen, såsom materiens densitet nära solen, och hur stjärnornas rörelser har förändrats över tiden. Vi fokuserar på Vintergatan, men den newtonska dynamik vi använder kan även tillämpas på andra galaxer, stjärnhopar, galaxhopar och andra astrofysiska samlingar av objekt.

Du kommer att lära dig hur man beräknar stjärnors positioner, hastigheter och andra egenskaper utifrån banbrytande observationsdata, och hur dessa relaterar till galaxens fysiska struktur och utveckling. Du kommer att lära dig hur vi mäter galaxens rotation, vad vi kan ta reda på från stjärnornas statistiska rörelser och härleda relationer mellan dessa rörelser och galaxens egenskaper.

I kursen ingår ett projektarbete där du måste noga överväga vilka typer av stjärnor du väljer från den omfattande Gaia-katalogen. Du kommer också att genomföra numerisk banintegration av solen och andra stjärnor i galaxen.

Kursen inleds med en sammanfattning av grundläggande observationell astronomi (magnituder, egenrörelser, Hertzsprung–Russell-diagrammet) för dem som har begränsade förkunskaper.

Undervisningen baseras på föreläsningar och datorprojekt, med särskilda laborationer under ledning av kurslärarna. Föreläsningarna täcker den teoretiska bakgrund som behövs för att genomföra projektarbetet.

Du kommer att skriva datorprogram för att analysera de senaste uppgifterna från rymdfarkosten Gaia, lära dig om vår galax egenskaper och köra simuleringar av stjärnors rörelser. Projekten kan diskuteras i grupper men presenteras individuellt i skriftliga rapporter. Deltagande i allt projektarbete är obligatoriskt.

Bedömningen baseras på dina prestationer i projekten och en slutlig hemtentamen, där projektarbetet har större vikt.

Det finns inga tillfällen att söka till just nu

När ett nytt utbildningstillfälle öppnas kommer du att hitta den informationen här.

Tidigare antagningspoäng - Höstterminen 2025

6

Totalt antagna

Räcker inte poängen till?

Om dina meriter inte räcker till kan du behöva komplettera dessa. Du kan vända dig till allmänna studievägledningen så kan vi tillsammans prata om dina förutsättningar och alternativa vägar framåt.

Behörighet

För tillträde till kursen krävs 75 hp i fysik och 45 hp i matematik, alternativt en kandidatexamen i fysik - i båda fallen inkluderande kunskaper motsvarande FYSB24 Atom- och molekylfysik, 7,5 hp, FYSC22 Kärnfysik, 7,5 hp samt Engelska 6/B.

Avgiftsfritt för medborgare inom EU

Du som är medborgare i ett land inom EU/EES och Schweiz betalar inga anmälnings- eller studieavgifter.

Studieavgifter för medborgare utanför EU/EES/Schweiz

Totalt pris för programmet/kursen:
21 250 kr

Första betalningen:
21 250 kr

Medborgare i ett land utanför EU/EES och Schweiz måste betala studieavgifter.
Avgiften betalas i en omgång i förväg inför varje termin.

Anmälningsavgift för medborgare utanför EU/EES/Schweiz

Utöver program- eller kursavgiften behöver du betala en anmälningsavgift på 900 kr när du ansöker via UniversityAdmissions.se. Avgiften betalas en gång, oavsett hur många program eller kurser du söker till under kommande terminen. Avgiften måste betalas för att din ansökan ska bli komplett.

Kontakta oss

kursansvarig lärare

Alexander Mustill

E-post: alexander.mustill@fysik.lu.se

Studievägledare

Johanna Nilsson Onsberg

E-post: studievagledning@fysik.lu.se