För att ta ut en kandidat i samhällsgeografi krävs det att du har läst följande kurser:
- SGEA20, Samhällsgeografi: Grundkurs, 30 hp
- SGEA23, Samhällsgeografi: fortsättningskurs, 30 hp.
- SGEK03, Samhällsgeografi: kandidatkurs, 30 hp. (ges endast på höstterminen)
De ovanstående kurserna motsvarar 90hp, resten (+ 90 hp) kan du läsa valfri kurs.
Kurser från flera lärosäten kan inkluderas. Du ansöker om examen när du har avslutat din sista kurs inklusive kandidatkursen. En utfärdad kandidatexamen ger dig grundläggande behörighet till utbildningar på avancerad nivå.
En termin med heltidsstudier kan antingen innebära en kurs på 30 högskolepoäng eller flera mindre kurser på 15 eller 7,5 högskolepoäng. Gör dina val utifrån vad du själv är intresserad av och vilka kunskaper och färdigheter du vill få med dig ut i arbetslivet. Det är viktigt att kurserna i din examen inte överlappar i innehåll och måste vara helt avslutade för att kunna ingå i en examen.
Boka gärna en tid med en studievägledare för att diskutera idéer och vägar till examen med fristående kurser. Tillsammans kan ni utforska olika alternativ och hur de kan passa dina mål med studierna.
Studera i upp till två terminer utomlands vid något av våra partneruniversitet. Du betalar ingen studieavgift och kan ta med dig ditt studiemedel.