Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.
Du är här

Expertlista inför Storbritanniens folkomröstning om EU

Den 23 juni röstar det brittiska folket om de vill fortsätta att ingå i den Europeiska Unionen. Vad skulle ett utträde få för konsekvenser?
Vid Lunds universitet finns många forskare som kan uttala sig i frågor som har relevans för omröstningen. Här en lista med namn på några.

Allmänt om brittisk politik
Mikael Sundström, statsvetare, mikael.sundstrom [at] svet.lu.se, 046-222 49 93, 070-581 17 03

Allmänt om konsekvenser av ett utträde
Magnus Jerneck, statsvetare, magnus.jerneck [at] svet.lu.se, 046-222 97 77

EUs handelsavtal och utträdesklausuler
Jörgen Hettne, handelsrätt, jorgen.hettne [at] ehl.lu.se, 046 222 79 02, jorgen.hettne [at] har.lu.se

Hur påverkas handeln av skillnader i regelverk
Maria Persson, nationalekonom, 046-222 46 70, maria.persson [at] nek.lu.se

Väljarbeteende och strategiskt röstande
Hanna Bäck, statsvetare, Hanna.back [at] svet.lu.se 046-222 01 61
Johannes Lindvall, statsvetare,  johannes.lindvall [at] svet.lu.se 046-222 89 31, 046-222 89 31, 0705-43 94 49

Kändisars inflytande i valet
Annika Bergman Rosamond, statsvetare, annika.bergman_rosamond [at] svet.lu.se 046-222 46 91

Folkomröstningar
Anders Sannerstedt, statsvetare, anders.sannerstedt [at] svet.lu.se 046-222 89 39, 0706-11 58 89

Militära och maktpolitiska följder av ett utträde ur unionen
Tony Ingesson, statsvetare, tony.ingesson [at] svet.lu.se, 046-222 01 65

Förhandlingar inom EU
Maria Strömvik, statsvetare, maria.stromvik [at] svet.lu.se, 046-222 04 87
Malena Rosén Sundström, statsvetare, malena.rosen_sundstrom [at] svet.lu.se, 046-222 49 94
Ole Elgström, statsvetare,  ole.elgstrom [at] svet.lu.se, 046-222 89 47

Medialisering av europeisk utrikespolitik
Douglas Brommesson, statsvetare, douglas.brommesson [at] svet.lu.se 046-222 89 48

Allmän EU-rätt och EUs konstitution
Xavier Grossot, jurist, xavier.grossot [at] jur.lu.se 046-222 12 46
Henrik Wenander, jurist, henrik.wenander [at] jur.lu.se, 046-222 11 13

Fri rörlighet och social förmåner – vad säger EU-rätten?
Ann Numhauser-Henning, jurist, 046-222 10 98, ann.numhauser-henning [at] jur.lu.se

 

 

 

Box 117, 221 00 LUND
Telefon 046-222 00 00 (växel)
Telefax 046-222 47 20
lu [at] lu.se

Fakturaadress: Box 188, 221 00 LUND
Organisationsnummer: 202100-3211
Om webbplatsen