Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Taktil massage – ett komplement inom onkologisk slutenvård

En intervjustudie

Författare

  • Susann Hoffmann
  • Anna Olsson

Summary, in Swedish

Behovet av beröring finns hos de flesta individer och är grundläggande i omvårdnadsarbetet. En cancerbehandling innebär en stor fysisk och psykologisk påfrestning för den som drabbats. Taktil massage är en mjukmassage som ingår under komplementär alternativ medicin (KAM) och används inom många områden inom sjukvården som ett komplement tillsammans med traditionell medicinsk behandling med gott resultat. Syfte: Att belysa cancersjuka personers upplevelse av taktil massage. Metod: Kvalitativ intervjustudie med induktiv ambition. Analysen genomfördes med hjälp av Graneheim och Lundmans innehållsanalys. Resultat: Ur resultatet framkom det tre huvudkategorier: psykologiskt välbefinnande, reflektiva tankar och att få insikt. Konklusion: Resultatet visar att behovet av taktil massage finns hos cancersjuka personer inom onkologisk slutenvård. Personerna i aktuell studie kände sig mer avslappnade, mindre oroliga och mer tillfreds med sin tillvaro efter att ha erhållit taktil massage.

Publiceringsår

2017

Språk

Svenska

Dokumenttyp

Examensarbete för magisterexamen (Ett år)

Ämne

  • General Works

Nyckelord

  • Beröring
  • taktil massage
  • välbefinnande

Handledare

  • Ingrid Bolmsjö