Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Essklarinett - teknik, interpretation, solistisk repertoar och orkesterstudier

Kurs • Avancerad nivå • 7,5 högskolepoäng

Kursen vänder sig till dig som är klarinettist och vill utveckla ditt spel på essklarinett. Du fördjupar din teknik och utvecklar din konstnärliga uttrycksförmåga på instrumentet.

Alla utbildningstillfällen

Start

Nivå

Avancerad

Språk

Studieort

Kurskod

MUHR24

Alla utbildningstillfällen

I kursen kommer du få möjlighet att utveckla tonbildning, artikulation, klangfärger och fingerteknik samt solistisk repertoar för essklarinett och orkesterstudier. 

Undervisningen består av grupplektioner och egen övning där du får öva både själv och tillsammans med andra. Under kursen kommer du att arbeta med utvald repertoar och utveckla metoder för att öva och repetera effektivt. 

Kursen passar för yrkesverksamma musiker, musiklärare och studenter vid musikhögskolor med huvudinstrument klarinett. 

Det finns inga tillfällen att söka till just nu

När ett nytt utbildningstillfälle öppnas kommer du att hitta den informationen här.

Behörighet

Grundläggande behörighet samt särskild behörighet: studerar eller har studerat vid musikhögskola eller motsvarande, minst 90 hp, i musik med huvudinstrument klarinett.

Kontakta oss

Studieadministration Musikhögskolan i Malmö

E-post: fristaende@mhm.lu.se

Kursansvarig

Martin Strid

E-post: martin.strid@mhm.lu.se