Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Lundaalumn får världens mest prestigefyllda vattenpris

Foto på forskaren.
För 20 år sedan gick tog Kaveh Madani en masterutbildning vid LTH.

Lunds universitets alumn, professor Kaveh Madani, chef för FN:s universitetsinstitut för vatten, miljö och hälsa, tilldelas Stockholm Water Prize 2026. Priset brukar beskrivas som världens mest prestigefyllda vattenpris.

För två decennier sedan tog professor Madani en masterexamen i vattenresurser vid Lunds universitet. Sedan dess har han gjort en raketkarriär, något som involverat TEDx-talks, prestigefyllda uppdrag vid Imperial College och Yale samt en professur vid City College of New York.

I dag leder professor Madani ett av FN:s centrala institut och spelade 2024 en nyckelroll i utvecklingen av WICE, ett samarbete mellan Lunds universitet och FN:s universitetsinstitut för vatten, miljö och hälsa. WICE är ett av endast fyra sådana center i världen och erbjuder studenter inom vatten, miljö och hälsa avancerad utbildning samt tillgång till internationella praktikmöjligheter.

Stockholm Water Prize överlämnas av H.M. Konung Carl XVI Gustaf under den kungliga ceremonin och banketten i samband med World Water Week i Stockholm i augusti 2026. Priset inkluderar en prissumma på 1 miljon kronor samt en unik kristallskulptur.