HR Excellence in Research
Lunds universitet strävar efter att vara en attraktiv arbetsgivare för forskare i alla skeden av karriären, och omfattas sedan september 2020 av EU:s certifiering HR Excellence in Research.
Detta innebär certifieringen
Certifieringen HR Excellence in Research betyder att ett lärosäte dels uppfyller många av de högt ställda EU-kraven på en ansvarsfull och professionell arbetsgivare, dels har åtagit sig ett kontinuerligt kvalitetsarbete.
Vicerektor Per Mickwitz och HR-direktör Marie Härstedt berättar om vad HR Excellence in Research innebär för Lunds universitet i filmklippet:
Excellence in Research vid Lunds universitet – youtube.com
Europeiska stadgan för forskare
Lunds universitet har anammat EU-kommissionens "Europeiska stadgan för forskare" som syftar till att
- förbättra villkoren för den fria forskningen
- främja den öppna arbetsmarknaden för forskare
- främja tillgång till och utbyte av kunskap.
För våra forskare innebär det en garanti för att universitetet ständigt arbetar med utveckling inom de principer som definieras i stadgans fyra pelare:
- etik, integritet, jämställdhet och öppen vetenskap
- bedömning, rekrytering och utveckling av forskare
- arbetsvillkor och arbetsmetoder
- forskarkarriärer och kompetensutveckling.
Läs mer om Europeiska stadgan för forskare på EU-kommissionens webb:
The European Charter for Researchers – europa.eu
Reviderad handlingsplan 2026–2028
Handlingsplanen har reviderats för perioden 2026–2028. Fram till 2028 kommer universitetet att arbeta med att inom universitetet:
- öka kunskapen om strategisk rekrytering och kompetensförsörjning, som förberedelse för universitetets gemensamma planeringsprocess
- öka kunskapen om tillgängligt stöd för ansökan om vissa forskningsmedel
- öka kunskapen om förberedelse inför första arbetsdagen och introduktion av nyanställd internationell personal
- implementera ett forum för ömsesidigt lärande och utveckling av rekryteringsprocessen genom lärarförslagsnämnder.
Organisering av arbetet med handlingsplanen
Sektionen HR och sektionen Forskning, samverkan och innovation, vid gemensamma förvaltningen, har fått i uppdrag att genomföra aktiviteterna i handlingsplanen. Arbetet samordnas av sektionen HR och stäms regelbundet av med referensgruppen för strategisk kompetensförsörjning.
GAP-analys
Universitetet gjorde en GAP-analys inför ansökan om certifieringen, 2020. GAP-analysen utgick från Europeiska stadgan för forskare och Riktlinjer för rekrytering av forskare, som fastslogs 2005.
I GAP-analysen utforskade man hur Lunds universitet står i förhållande till de 40 principer som ställts upp i stadgan och riktlinjerna. Detta har utgjort grunden för aktiviteterna i handlingsplanen från 2020 fram till och med 2025.
Från och med 2024 har stadgan och riktlinjerna arbetats om till en Europeisk stadga för forskare, med 20 principer i fyra pelare. I samband med detta valde universitetet att skicka ut en enkät till cirka 8800 forskare som var knutna till Lunds universitet i februari 2025. 1168 (13 %) forskare svarade på enkäten.
För att följa upp enkäten gjordes också fokusgruppintervjuer, med forskare inom respektive EU-nivå (R1-R4). Sammantaget konstateras att universitetet ligger bra till inom ramen för stadgans 20 principer och att områdena som kan fortsatt utvecklas stämmer väl överens med tidigare GAP-analys, med modifiering för de GAP som stängts hittills.
Lunds universitets policy och regelverk för HR
Nedanstående PDF-dokument ligger på vår medarbetarwebb och öppnas i ny flik:
- Anställningsordning för Lunds universitet (338 kB)
- Arbetsordning för Lunds universitet (405 kB)
- Arbetsmiljöpolicy för Lunds universitet (206 kB)
- Lika villkorsplan för Lunds universitet (329 kB)
- Lönepolitiskt program (97 kB)
- Strategisk plan för Lunds universitet 2017–2026 (468 kB)
- Akademisk meritportfölj vid Lunds universitet (154 kB)
- Policy om anställning och goda och tydliga karriärvägar för lärare och forskare vid Lunds universitet (77 kB)
- Universitetsgemensamt ramverk för högskolepedagogisk meritering och karriärvägar (669 kB)
- Riktlinjer för chefsuppdrag (330 kB)
- Riktlinjer om ledningsuppdrag (384 kB)
- Policy för akademiskt ledarskap (172 kB)
Kontaktinformation
Lena Lindell, samordnare
lena [dot] lindell [at] hr [dot] lu [dot] se
Relaterade dokument
Alla dokument nedan öppnas i ny flik. Flertalet är på engelska:
Euraxess
Euraxess är ett europeiskt nätverk under EU-kommissionen och inriktar sig på att underlätta forskarmobilitet, främja karriärutveckling för forskare, upplysa forskare om deras rättigheter samt synliggöra lediga forskartjänster inom Europa.
