Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Mikrofluidik, lab-on-a-chip och mikroteknik inom biomedicin

Kurs 7.5 högskolepoäng

Beskrivning

Kursen är lämplig för studenter eller yrkesverksamma som vill fördjupa sina kunskaper inom mikrofluidik, lab-on-a-chip och mikroteknik med biomedicinska tillämpningar. Den ger en bred översikt och inkluderar ämnen som cellseparation, organs-on-a-chip, DNA-analys, molekylär separation, trapping, point-of-care-diagnostik, pappersbaserad mikrofluidik och mikrofabrikation.

Stängd för anmälan

Alla utbildningstillfällen

Kontakt

Kursansvarig

Maria Antfolk

E-post: maria [dot] antfolk [at] bme [dot] lth [dot] se

Kursansvarig

Thierry Baasch

E-post: thierry [dot] baasch [at] bme [dot] lth [dot] se

Behörighet & urval

Förkunskapskrav

90 hp inom teknik, biomedicin, medicin och/eller naturvetenskap. Engelska 6.

Urval

Platserna fördelas enligt: Högskolepoäng (HPAV): 100 %.

Anmälan & antagning

Start Höstterminen 2025

Blandad undervisningstid Lund, deltid 25%

På engelska, distansutbildning

Inga obligatoriska träffar

Studieperiod

1 september 2025 - 19 december 2025

Ansökan

Stängd för anmälan

UrvalsgrupperHT 2025

Totalt antal antagna

Höstterminen 2025 - 18 st

- (streck) = ingen antagen i gruppen
* (stjärna) = alla antagna i gruppen

Tabellen visar lägsta meritkrav/poäng på högskoleprovet som krävdes för aktuell termin. Siffrorna varierar beroende på bland annat antal sökande och antal platser. Läs mer om antagningspoäng.

Anmäl dig via antagning.se

Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.

Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor

Antagning.se


Sen anmälan

Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.

Läs mer om sen anmälan här

Gör en sen anmälan på Antagning.se

Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES

Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/

Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Mikrofluidik, lab-on-a-chip och mikroteknik inom biomedicin är 21 250 SEK.