Dataanalyskompetens med Python
Kurs 3 högskolepoäng
Beskrivning
Kursens ger grundläggande verktyg för datahantering och visualisering i Python, samt väsentliga verktyg för reproducerbar dataanalys.
Kursen ger grundläggande färdigheter i datahantering med Python. Fokus ligger på explorativ dataanalys, som använder visualisering och datasammanfattningar för att få insikter från datamaterialet. Kursen omfattar också datarensning och transformation, samt sammanslagning av data från flera källor.
Dessa färdigheter utvecklas genom att utveckla dataanalysskript i en interaktiv miljö med hjälp av ”literate programming”, som lär dig om reproducerbarhet och lyfter fram vikten av en väldokumenterad dataanalys som kan delas med andra.
I slutet av kursen utvecklas en djupare förståelse för virtuella miljöer i Python och begreppet reproducerbarhet. Detta bidrar till tillförlitligheten i de slutsatser som härrör från data.
Kursplan
Stängd för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Matematisk statistik
Besöksadress
Sölvegatan 18A, 223 62 Lund
Postadress
Box 118, 221 00 Lund
+46 46 222 85 50
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2025
Dagtid Lund, deltid 50%
På engelska
Studieperiod
3 november 2025 - 28 november 2025
Ansökan
Stängd för anmälan
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Dataanalyskompetens med Python är 8 500 SEK.