Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Drottning Margrethe installerad som hedersledamot

Drottning Marghrete och rektor Erik Renström i aulan.
H.M. Drottning Margrethe installerades som Lunds universitets hedersledamot, en titel som tilldelas personer vars enastående insatser haft stor betydelse för universitetet och samhället. Foto: Kennet Ruona

Under Lunds universitets årshögtid 23 januari installerades Danmarks förra statschef, drottning Margrethe, som hedersledamot vid Lunds universitet, som den andre hedersledamoten efter Ingvar Carlsson.

På Skissernas museum hölls tre föreläsningar om arkeologi och antikens historia till drottnings ära. Mats Roslund, professor i arkeologi, berättade, med särskilt fokus på Skånes danska koppling, om Uppåkra som centralplats från 500‑talet fram till Harald Blåtands rikssamling på 900‑talet.

Nicolò Dell’Unto, professor i arkeologi, pratade om återhållsamhet vid arkeologiska utgrävningar. Ibland är det bättre att låta lämningar vara orörda så att de kan undersökas i framtiden istället. Han visade hur hans forskargrupp med hjälp av laserdrönare har hittat hundratals tidigare okända lämningar.

Lovisa Brännstedt, docent i antikens historia, redogjorde för kvinnors rättsliga ställning i romarriket och visade hur kvinnor hade rätt att äga, ärva och ingå äktenskap på samma villkor som män. Under romarriket utgjorde kvinnorna en femtedel av de som ställdes inför rätta, vilket är en betydligt högre siffra än i många länder i dag. Och kvinnor och män var lika inför lagen. Det säger något om kvinnors politiska ställning under romarriket. 

bild på samtalet
Efter föreläsningarna samtalade H.M. Drottning Margrethe och rektor Erik Renström med föreläsarna professor Nicolò Dell’Unto, docent Lovisa Brännstedt och professor Mats Roslund. Foto: Kennet Ruona

Sedan var det dags för Drottning Margrethe och de inbjudna gästerna att ta sig till själva årshögtiden i Universitetshuset. 

Rektor Erik Renström inledde med att tala om det naturliga och historiska bandet mellan Lund och Danmark och hur grundandet av Lund i slutet av 900‑talet markerade ett viktigt steg i enandet av det danska kungariket. Samtidigt var det först när Danmark förlorat Skåne efter freden i Roskilde som det bestämdes att ett universitet skulle inrättas i Lund som en del försvenskningen av Skåne. Rektorn framhöll även årshögtidens syfte: 

– För att fortsätta vara ett framstående universitet måste vi vara mycket bra och leverera utbildning och forskning som väcker internationellt intresse. Idag uppmärksammar vi en del av detta, genom att prisa de kollegor som presterat långt över förväntan. 

Drottning Margrethe som hedersledamot

Årshögtiden inleddes med att danska Drottning Margrethe installerades som hedersledamot. Utmärkelsen hedersledamot tilldelas personer som genom enastående insatser i offentlig eller enskild verksamhet haft stor betydelse för universitetet och samhället. 

Rektorn lyfte hennes majestäts personliga engagemang för vetenskap och konst, och studier inom bland annat arkeologi. Genom sina nära band till både Danmark och Sverige bidrar hon till att stärka relationerna mellan våra länder. 

– Vår tid kräver beslutsamhet, ihärdighet och nära samarbete med våra grannar. Att installera Hennes Majestät som hedersledamot är en symbol för vårt gränsöverskridande samarbete.

Årshögtiden på Medarbetarwebben

Intresserad av forskning och samhälle?
Prenumerera på Apropå!

I nyhetsbrevet Apropå varvas senaste nytt från Lunds universitet med kommentarer till aktuella samhällshändelser från några av våra 5000 forskare.