Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Human Rights from a Philosophical Perspective

Kurs 3 högskolepoäng

Beskrivning

Kursen är en introduktion till filosofiska ansatser gällande mänskliga rättigheter. Den ger en historisk översikt av filosofiska teorier om mänskliga rättigheter och deras rättfärdigande. Vi kommer att undersöka fördelarna och nackdelarna med föreslagna ansatser, och utforska centrala teorier, principer och debatter som har format vår förståelse av vad mänskliga rättigheter är och vem som har dem. Mänskliga rättigheters natur och legitimitet kommer att kritiskt bedömas. Vi kommer även att tillämpa dessa teorier på dagsaktuella frågor.

Kursen börjar med grundläggande filosofiska perspektiv från tänkare som Thomas Hobbes, John Locke, Immanuel Kant, Mary Wollstonecraft, John Stuart Mill och Richard Rorty som spårar utvecklingen av begreppet mänskliga rättigheter i både västerländska och icke-västerländska traditioner. Vi diskuterar inflytelserika teorier, inklusive naturliga rättigheter, samhällsfördraget och utilitarismen, för att förstå hur olika skolor har rättfärdigat existensen och omfattningen av rättigheter. Vi tar också upp kritik av universalismen, med fokus på tanken att mänskliga rättigheter kan vara kulturellt relativa eller reflektera västerländska ideologiska fördomar.

Centrala punkter inkluderar distinktionen mellan negativa och positiva rättigheter, debatten mellan individuella rättigheter och kollektiva skyldigheter och förhållandet mellan mänskliga rättigheter och begrepp som värdighet, autonomi och frihet. Vi studerar praktiska tillämpningar av människorättsbegreppet och spänningar som det ger upphov till, inklusive utmaningarna från globalisering, nationalism och mångkultur, samt de mänskliga rättigheternas betydelse för frågor som fattigdom, miljörättvisa och flyktingkriser.

Denna kurs är idealisk för studenter som är intresserade av filosofi, etik, statsvetenskap, juridik och internationella relationer. Den utrustar dem med analytiska verktyg för att kritiskt bedöma och engagera sig i pågående debatter kring mänskliga rättigheter. Vid slutet av kursen kommer studenterna att ha vokabulär och konceptuell grund för att ta itu med frågor som: Kan mänskliga rättigheter rättfärdigas över kulturella gränser? Finns det rättigheter som bör gälla alla människor, oavsett sammanhang? Och hur ser framtiden ut för mänskliga rättigheter i en allt mer sammankopplad och snabbt föränderlig värld?

Stängd för anmälan

Alla utbildningstillfällen

Kontakt

Filosofiska institutionen

Besöksadress
Helgonavägen 3, LUX - Hus B, 223 62 Lund

Postadress
Box 192, 221 00 Lund

+46 46 222 75 90

https://www.fil.lu.se/

Behörighet & urval

Förkunskapskrav

Grundläggande behörighet

Urval

I första hand ges plats till sökande som anmält sig i tid och som är registrerad på en utbildning på Lunds universitet terminen före denna kurs ges. I andra hand fördelas platserna enligt följande: Betyg 34%, Högskoleprov 34% och antal tidigare högskolepoäng vid sista anmälningsdag (upp till 165) 32%. Vid lika meritvärde görs urval på högskoleprovet. Om det också är lika görs urval med lottning.

Anmälan & antagning

Start Höstterminen 2025

Blandad undervisningstid Lund, deltid 33%

På engelska, distansutbildning

Inga obligatoriska träffar

Studieperiod

29 september 2025 - 9 november 2025

Ansökan

Stängd för anmälan

Anmäl dig via antagning.se

Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.

Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor

Antagning.se


Sen anmälan

Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.

Läs mer om sen anmälan här

Gör en sen anmälan på Antagning.se

Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES

Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/

Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Human Rights from a Philosophical Perspective är 5 750 SEK.