Samtidsdramatik 2
Kurs 7.5 högskolepoäng
Beskrivning
Är du intresserad av att analysera dramatik? Nu ger vi del två av vår uppskattade kurs om samtidsdramatik.
Vi dyker ner i samtida dramatik och hur den produceras genom samtal med aktuella dramatiker och läsning av deras verk. Med dessa samtal och förelagd litteratur som grund skriver studenten sedan handlingsanalyser av ett urval pjäser.
Kursplan
Stängd för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Teaterhögskolan i Malmö
Besöksadress
Bergsgatan 31, 214 22 Malmö
Postadress
Box 8100, 200 41 Malmö
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2025
Blandad undervisningstid Malmö, deltid 50%
På svenska, distansutbildning
Inga obligatoriska träffar
Studieperiod
6 oktober 2025 - 14 december 2025
Ansökan
Stängd för anmälan
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Samtidsdramatik 2 är 50 000 SEK.