Spanska: Fördjupningskurs
Kurs 30 högskolepoäng
Beskrivning
Kursen riktar sig till både studerande som kommer att ha spanska som huvudämne i sin lärarexamen och studerande med andra inriktningar, som redan har skrivit examensarbete i annat ämne och inte vill skriva ytterligare ett inom spanska. Kursen ger fördjupade kunskaper om språk och litteratur i Spanien och Spanskamerika. Den innehåller dels ett vetenskapligt fokus på språk och litteratur, dels tematiska studier inom området spanskspråkig kultur. Under hela kursen tränas den muntliga och skriftliga språkfärdigheten ytterligare.
Kursplan
Öppen för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Spanska
Besöksadress
Helgonabacken 12, Lund
Postadress
Box 201, 221 00 Lund
+46 46 222 88 05
https://www.sol.lu.se/spanska/
Cecilia L Johansson
Studievägledare
cecilia_l [dot] johansson [at] sol [dot] lu [dot] se
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
För tillträde till kursen krävs SPAA20, Spanska, fortsättningskurs, eller motsvarande kunskaper.
För tillträde krävs även godkänt betyg i SPAA20 delkurs 4, Spansk grammatik med övningar.
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2023
Dagtid Lund, heltid 100%
På spanska
Studieperiod
28 augusti 2023 - 14 januari 2024
Ansökan
Stängd för anmälan
Urvalsgrupper | HT 2022 |
---|
Totalt antal antagna
Höstterminen 2022 - 1 st
- (streck) = ingen antagen i gruppen
* (stjärna) = alla antagna i gruppen
Tabellen visar lägsta meritkrav/poäng på högskoleprovet som krävdes för aktuell termin. Siffrorna varierar beroende på bland annat antal sökande och antal platser. Läs mer om antagningspoäng.
Start Vårterminen 2024
Dagtid Lund, heltid 100%
På spanska
Studieperiod
15 januari 2024 - 2 juni 2024
Ansökan
Sista ansökningsdag 2023-10-16
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Spanska: Fördjupningskurs är 55 000 SEK.