Fysik: Atom- och molekylspektroskopi
Kurs 7.5 högskolepoäng
Beskrivning
Kursen syftar till att ge teoretiska och praktiska kunskaper om de många kraftfulla metoder, som modern atom- och molekylspektroskopi erbjuder avseende såväl grundläggande studier som praktiska tillämpningar.
Kursen ges av Lunds tekniska högskola (LTH) och följer LTHs läs- och tentamensschema.
Kursplan
Öppen för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Kursansvarig
Joakim Bood
E-post: joakim [dot] bood [at] forbrf [dot] lth [dot] se
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
För tillträde till kursen krävs 135 hp naturvetenskapliga studier vari 90 hp i fysik och 45 hp i matematik ingår, alternativt en kandidatexamen i fysik – i båda fallen inkluderande kunskaper motsvarande FYSA13 Introduktion till universitetsfysik, med optik, våglära och kvantfysik, 7,5 hp, FYSB22 Grundläggande kvantmekanik, 7,5 hp och minst en av FYSB24 Atom- och molekylfysik, 7,5 hp eller FYSC23 Fasta tillståndets fysik, 7,5 hp samt Engelska 6/B.
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2025
Dagtid Lund, deltid 50%
På engelska
Studieperiod
1 september 2025 - 2 november 2025
Ansökan
Sista ansökningsdag 2025-04-15
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Fysik: Atom- och molekylspektroskopi är 21 250 SEK.