Webbläsaren som du använder stöds inte av denna webbplats. Alla versioner av Internet Explorer stöds inte längre, av oss eller Microsoft (läs mer här: * https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/windows/end-of-ie-support).

Var god och använd en modern webbläsare för att ta del av denna webbplats, som t.ex. nyaste versioner av Edge, Chrome, Firefox eller Safari osv.

Utlysning: Lund University London Scholarship 2016

Utlysning Lund University London Scholarship 2016

Nu utlyses Lund University London Scholarship 2016. Därmed har en lundastudent för fjärde gången möjlighet att praktisera på Svenska Handelskammaren i London tack vare stipendiet. Den ettåriga praktiken startar i juni 2017. Ansökningstiden sträcker sig mellan 3-25 november 2016.

Lund University London Scholarship har möjliggjorts tack vare en donation från Håkan Winberg, alumn från Lunds universitet och erbjuder varje år en ung, kreativ affärsbegåvning att fördjupa sina kunskaper inom internationell handel och industri vid Handelskammaren.

Stipendiet på 200 000 kronor tilldelas en person som läser sista året på eller som nyligen har avslutat sin kandidatutbildning inom ett program på Ekonomihögskolan eller ett program på Samhällsvetenskapliga fakulteten vid Lunds universitet med något av huvudämnena nationalekonomi, samhällsgeografi eller statsvetenskap. Egenskaper som initiativrikedom, entreprenörsanda och ledarskap och givetvis flytande kunskaper i engelska och svenska har premierats när kandidaterna valts ut. Stipendiaten kommer att delta i kontaktskapande aktiviteter och seminarier samt i Lunds universitets alumnverksamhet.

Ansökningshandlingar

Text: Oscar Heimburg
Publicerad: 2016-11-03

Intresserad av forskning och samhälle?
Prenumerera på Apropå!

I nyhetsbrevet Apropå varvas senaste nytt från Lunds universitet med kommentarer till aktuella samhällshändelser från några av våra 5000 forskare.