Psychology: Avancerad arbets- och organisationspsykologi
Kurs 15 högskolepoäng
Beskrivning
I dag tvingas både privata företag och offentliga organisationer ofta att anta flexibla organisatoriska lösningar som svar på en snabbt föränderlig och globalt beroende värld.
Kursen syftar till att ge kunskaper som behövs för att förstå de många gånger mångfacetterade arbets- och organisationsproblem och lösningar som uppstår i ett osäkert och flexibelt arbetsliv. Det föränderinga arbetslivet belyses utifrån ett antal teoretiska perspektiv, så som tex stress, hälsa och ledarskap, såväl som utifrån olika teoretiska nivåer (individ, grupp, organisation och omvärld).
Kursen, som ges på svenska, är huvudsakligen uppbyggd som en läskurs med återkommande diskussions- och reflektionsträffar.
Kursen är till för dig som tidigare har läst arbets- och organisationspsykologi.
Kursplan
Stängd för anmälan
Alla utbildningstillfällenKontakt
Institutionen för psykologi
Besöksadress
Allhelgona Kyrkogata 16A, 16B, 18A, 18B och 18C, 22350 Lund
Postadress
Box 213, 221 00 Lund
Åsa Arvidsson
Studievägledare
+46 46 222 87 59
asa [dot] arvidsson [at] psy [dot] lu [dot] se
Kristian Almquist
Studievägledare
+46 46 222 91 22
kristian [dot] almquist [at] psy [dot] lu [dot] se
Elin Holgersson
Studievägledare
+46 46 222 91 15
elin [dot] holgersson [at] psy [dot] lu [dot] se
Anna Hjalmers Mattsson
Studievägledare
+46 46 222 87 54
anna [dot] hjalmers_mattsson [at] psy [dot] lu [dot] se
Behörighet & urval
Förkunskapskrav
Antagen till Masterprogram i personal- och arbetslivsfrågor med huvudområde psykologi, eller har minst 150 högskolepoäng vari ingår ett examensarbete för en kandidatexamen i psykologi eller motsvarande.
Urval
Anmälan & antagning
Start Höstterminen 2024
Dagtid Lund, heltid 100%
På svenska
Studieperiod
2 september 2024 - 31 oktober 2024
Ansökan
Stängd för anmälan
Urvalsgrupper | HT 2024 |
---|
Totalt antal antagna
Höstterminen 2024 - 3 st
- (streck) = ingen antagen i gruppen
* (stjärna) = alla antagna i gruppen
Tabellen visar lägsta meritkrav/poäng på högskoleprovet som krävdes för aktuell termin. Siffrorna varierar beroende på bland annat antal sökande och antal platser. Läs mer om antagningspoäng.
Anmäl dig via antagning.se
Du anmäler dig till våra kurser och program på Antagning.se. Där kan du sedan följa din anmälan och kontrollera att dina meriter registrerats. Det är även där du loggar in för att svara på ditt antagningsbesked.
Läs mer om anmälan och antagning samt sista anmälningsdag på våra Studera-sidor
Sen anmälan
Efter sista anmälningsdag stänger anmälan till alla utbildningar. De kurser och program som har platser kvar efter första urvalet kan öppna för sen anmälan efter att de första antagningsbeskeden publicerats. Dessa utbildningar är då märkta ”Öppen för sen anmälan” på Antagning.se. Detta gäller anmälan till vår-, sommar- och hösttermin.
Anmälnings- och studieavgifter för medborgare utanför EU/EES
Avgifterna gäller alltså inte dig som är medborgare i Sverige, något annat EU- eller ESS-land eller Schweiz. Läs vidare på https://antagning.se/sv/studier-pa-hogskoleniva/anmalnings--och-studieavgifter/
Anmälningsavgiften är 900 kronor. Studieavgiften för Psychology: Avancerad arbets- och organisationspsykologi är 31 250 SEK.